TVPiS: TVN kłamie na temat mafii vatowskiej ( Imperator_Wladek )

@mrMarshalX: gówno nieuku ( ͡° ͜ʖ ͡°) dziurę VAT można liczyć na dwa sposoby – top-down i bottom-up. Pierwsza polega na liczeniu danych statystycznych o konsumpcji i analizie faktycznego obiegu podatku. Druga metoda to wybranie reprezentatywnej próby podatników, skontrolowanie ich i rozszerzenie tego na całą populację. I myślisz, że co tam się bada tumanie? Dziury w dupie? Badasz ile kto nabył jako konsument końcowy, ile podatku VAT powinno z tego wpłynąć, a później ile brakuje. Jak można się domyślić nie jest to szczególnie precyzyjne ( ͡° ͜ʖ ͡°) Nawet sprzedaż jakichś używanych rzeczy bez opodatkowania może być traktowane jako dziura VAT.

Struktura dziury VAT wygląda mniej więcej tak: 10% karuzele, 6% szara strefa, 32% zawyżone zwroty, 4% nadużycia zwolnień z podatku, 8% pomyłki i 40% pozostałe.

I całe p?%%%%@enie pisu polegało na tym, żeby powiązać dziurę VAT (problem raczej ogólny) z przestępstwami karuzelowymi, żeby rozdmuchać aferę i pokazać ile to niby kasy przepada, choć to nieprawda. Łatwo było dzbanom, którzy dzisiaj zapytają „co?xD” pomyśleć, że rząd przez lenistwo przej#$%ł jakąś niewiarygodną kasę. Ciekawe czy tak samo by było gdyby pis darł mordę, że to obywatele ukradli xD

I ja nie mówię, że obywatele kradną. Po prostu interpretacja jest chora, a stawka podatku duża. Można sobie pisać w Excelu że był pierdylion PLN i rozpaczać, że nie wpadło do budżetu, ale równie dobrze mogą sobie liczyć, że im się należy podatek bankowy jeżeli pożyczysz kumplowi stówę na tydzień. Pis jest ofiarą swojej propagandy bo krzyczeli o miliardach, których w żaden sposób nie dałoby się ściągnąć, tylko jakieś groszę.

Inna sprawa, że to co się udało uszczelnić to zaczęła implementować platforma tylko im się kadencja skończyła i teraz pis jest bohaterem xD już widzę jak oni by to przeprowadzili. Tyle czasu to trwało, bo trzeba to było zrobić w rozsądny sposób, a jakby pis robił mechanizmy antykaruzelowe to pewnie uj#$%łby wszystkich przedsiębiorców, ale nie przestępców. zresztą trochę tak było xd